Сећање....

sećanje

Сећање….

И ове године су се Светозарци са својим наставницима, подсетили догађаја од 18. маја 1944.године. Окупљањем у дворишту садашњег школског боравка и библиотеке, испред некадашњег дома породице Лончаревић, одали смо почаст свим страдалим становницима Неимара у савезничком бомбардовању наше престонице. Уз причу и подсећање на овај немили догађај ученици су показали велико интересовање за овај мали час из историје. На овај дан сваке године нас је посећивала комшиница Олга Алексић (рођ. Нешић) како би нам пренела своја жива сећања о овом дану. Ове године је била спречена да присуствује али се јавила телефоном. Ученицима се веома допала истинита прича о дечаку Бошку Лончаревићу, који је у преживео надлетање савезничких авиона које је трајало читава два сата. Бошко се са својим породицом и комшијама крио у подруму зграде у којој је већ година школски простор, намењен за ученике школског боравка и школску библиотеку. Пошто је већи број чланова Бошке породице страдао те 1944. године, Бошко је још као дечак отпутовао за Канаду и тамо остао до краја свог живота. У знак сећања на своју породицу и комшије, Бошко Лончаревић је своју породичну кућу уступио општини уз обавезу да је дају на коришћење нашој школи. Након донације за адаптацију ове породичне куће постављена је спомен плоча са натписом Дом породице Лoнчаревић, како се не би заборавила нити ова породица, нити њихов гест доброчинства након страдања. Час историје и сећања за ученике првог и трећег разреда уприличила је школска библиотекарка, Марина Радовановић.

sećanje-2