“Преузми“ књигу и уживај у читању
Уколико желите до библиотеке, а тренутно нисте у могућности да излазите из куће, ево прилике да сами претражујете и прузимате наслове који су вам потребни и који вас занимају.
У наставку су линкови који вас воде до библиотека и књига. Крените у авантуру!
АНТОЛОГИЈА СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ
Дигитална едиција Антологија српске књижевности има преко 130 дела народне, старе и нове књижевности доступних за преузимање преко интернета: од средњовековних житија српских светаца и народне поезије и прозе, преко најзначајнијих дела књижевности XVIII и XIX века, до изузетних остварења с почетка XX века која нису под ауторским правима и важних савремених књижевних дела за чије су објављивање у овој едицији право дали сами аутори.
Све књиге су на српском језику и у ћириличном писму.
Одабир дела направио је Учитељски факултет Универзитета у Београду, а дигитализацију је извршио Мајкрософтов Центар за развој софтвера у Београду, у оквиру активности Мајкрософтовог програма „Партнер у учењу“.
Дигитална Народна библиотека Србије
Српска дечја дигитална библиотека
Збирка садржи 127 дигиталних копија књига из српске књижевности за децу. Национални уређивачки одбор, састављен од професора књижевности за децу и библиотекара, одабрао је књиге за децу узраста од 3 до 13 година које по свом садржају, уметничким, историјским и књижевним вредностима представљају сам врх српске књижевности за децу. Пројекат је реализован у НБС 2004. године. Издавачи из Србије су, као сарадници НБС у овом значајном националном пројекту, уступили Библиотеци ауторска права за постављање целокупних књига у пуном тексту. Пројекат је проистекао из ширег међународног пројекта Међународна дечја дигитална библиотека (ICDL – International Children’s Digital Library – http://en.childrenslibrary.org), чији је циљ да у периоду од 2002. до 2007. године изгради дигиталну збирку од 10.000 књига за децу на 100 језика света.
Народне умотворине
Међународна дечја дигитална библиотека
Лектира-онлајн
Нова издања чувене едиције Плаво коло Српске књижевне задруге стигла су у нашу школу. Наша библиотека сад је богатија за дела Тихомира Р. Ђорђевића, Душана Костића, Митрополита Амфилохија, Весне Капор и Плутарха. Српска книжевна задруга уједно позива професоре и ученике да узму учешће у расписаном литерарном конкурсу „БЕСКРАЈНО ПЛАВО КОЛО“. Информације о истом можете погледати на следећем линку:
https://srpskaknjizevnazadruga.rs/literarni-konkurs-srpske-knjizevne-zadruge-beskrajno-plavo-kolo-2
Са захвалношћу и задовољством радујемо се новим заједничким активностима Српске књижевне задруге и наше школе, а у циљу развоја читалачких навика и културе и повратака култу књиге, неговању вредености националне културе и традиције.
Мала колекција „Светозарац“ - ПДФ школска библиотека
Рођендански поклон библиотеци
Поводом обележавања 70-ог рођендана наше школе, школска библиотека је богатија за значајну колекцију књига попут сабраних дела Толстоја, Достојевског, Ремарка, Мопасана, Јесењина,…
Донатор је г-ђа Весна Милосављевић која је овој значајној збирци додала и књиге о шаху и најпопзнатијим шахистима. Поклоњене књиге су део породичне библиотеке и личне колекције Теа Лампића, шахисте и бившег ученика наше школе. У знак захвалности учесници школског шаховског турнира посветиће прву партију шаха сећању на Теа.
Правила понашања у школској библиотеци за време проглашене пандемиије корона вируса
Током периода у којем важе обавезне мере заштите услед пандемије изазване заразном болести COVID–19, обавезно је поштовати следеће:
- При уласку у библиотеку обавезно је придржавати се свих препоручених мера за превенцију наведене болести које је препоручила Влада Републике Србије:
– Прећи дезинфекциону баријеру на уласку у зграду
– Носити маску која прекрива нос, уста, браду
– Дезинфиковати руке препорученим дезинфекционим средством
- При доласку у Школу, па тако и у школску библиотеку, ученици морају бити без симптома који указују на COVID – 19 (повишена температура, кашаљ, краткоћа даха, отежано дисање, губитак чула укуса и мириса)
- Приликом доласка у библиотеку, ученици се јављају библиотекару школе на улазу у библиотеку.
- Изнајмљивање књига се врши тако што библиотекар има приступ фонду и само он тражене књиге узима и враћа на полице
- Позајмљене књиге се враћају сваког дана у радно време библиотеке и то искључиво у кутију на полици која је за то одређена
Враћене књиге неће бити доступне за нове кориснике наредних 48 сати од дана враћања
- Дозвољено је позајмљивање и враћање књига без коришћења читаонице и непотребног задржавања
Наведена правила важе за сва лица без изузетка.
Радно време библиотеке за кориснике је сваког дана од 9:00 до 14:30
УПРАВА ШКОЛЕ
255
Програм рада школске библиотеке
Стручни сарадник – школски библиотекар, својим стручним ангажовањем, доприноси остваривању и унапређивању образовно-васпитног рада у школи, реализујући програм рада прилагођен наставним плановима и програмима.Програм рада школског библиотекара обухвата задатке и послове из области образовања и васпитања, као и библиотечко-информацијске послове из домена културних и уметничких аспеката образовања. Он подстиче промовисање читања и самосталност ученика у учењу, даје свој пун допринос развоју информационе писмености (медијске и информатичке) за ученике и наставнике, остварује сарадњу и заједничко планирање активности наставника, школског библиотекара и локалне самоуправе, обезбеђује електронске изворе и приступ ка њима, што омогућава ученицима да овладају вештинама налажења и критичког процењивања датих информација и перманентност учења током читавог живота.
На пословима и задацима стручног сарадника – библиотекара, ангажована је Марина Радовановић, мастер учитељ.
255
– промоција читања и самосталности ученика у учењу,
– развијање информационе (медијске и информатичке) писмености ученика и наставника,
– остваривање сарадње и заједничког планирања активности наставника, школског библиотекара и локалне заједнице,
– обезбеђивање различитих извора инфoрмација и приступ ка њима,
– развијање и неговање навике и уживања у читању и учењу код деце, као и навике коришћења библиотеке током читавог живота,
– пружање услуга за унапређивање свих облика и подручја рада образовно-васпитног процеса.
256
Школски библиотекар, реализовањем задатака и послова из области образовања и васпитања, као и библиотечко-информацијских из домена културних активности школске библиотеке, доприноси унапређивању свих облика и подручја рада, тако што учествује у пословима планирања, програмирања, организовања, унапређивања и праћења рада школе, односно целокупног образовног процеса, као члан школских тимова има следеће задатке:
– развијања и неговања навике читања и коришћења библиотеке код ученика и наставника, – развијања и промовисања правилне употребе свих облика извора информација,
– стварања услова за интердисциплинарни приступ настави и електронском учењу,
– мотивисања за учење и подстицање на оспособљавања за самостално учење и образовање током целог живота,
– сарадње са наставницима, ученицима и њиховим родитељима,
– праћења и подстицања развоја ученика у индивидуалним способностима и њиховим склоностима ка интелектуалном, емоционално-социјалном развоју,
– пружања помоћи надареним ученицима при налажењу и избору одговарајуће литературе, а посебно ученицима који имају тешкоће у учењу и раду,
– стварања услова за што непосреднији и једноставнији приступ библиотечком фонду и расположивим изворима информација, и развијање индивидуалне стваралачке способности и креативности код ученика,
– обезбеђивања софтвера који раде на развијању информационе писмености, како би се корисници оспособили за проналажење, анализирање, примену и саопштавање информација,
– вођења аутоматизованог библиотечког пословања (инвентарисање и сигнирање, каталогизација, класификација библиотечке грађе и други послови),
– коришћење савремених облика и метода рада са ученицима,
– заштита и чување библиотечкe грађе и периодична ревизија фонда.
256
Све детаљније и правовремене информације, можете пронаћи на нашој Facebook страници, школска библиотека Светозарац.