Прилог погледајте ОВДЕ

Библиотека
И ове школске године смо се окупили, у некадашњем Дому породице Лончаревић, а садашњој школској библиотеци, како бисмо се подсетили догађаја из давне 1944. године. Профеорка историје Владанка Владовић и библиотекарка Марина Радовановић су за ученике седмог и трећег разреда приредиле предавање о савезничком бомбардовању Београда. Ученици су сазнали о разорним последицама савезничког бомбардовања Неимара али и то да у близини школе има живих сведока чија сећања на ово дешавање још увек не бледе. Једна од њих је и госпођа Олга Алексић (рођена Нешић) која нас сваке године својим сведочењем подсећа на немили догађај. Тог, 18. маја 1944. године, у рано јутро, савезнички авиони су надлетали Неимар пуна два сата. Становници су се скривали у подрумима. Разарања су била страшна, пуно повређених и страдалих становника, наших комшија. Једно од преживеле деце био је дечак Бошко Лончаревић, у чијој се породичној кући данас налазе боравак и библиотека наше школе. Управо смо се ту и окупили, како бисмо одали почаст страдалим комшијама. Уједно, овим окупљањем и разговором са млађим генерацијама желимо да сачувамо сећање на страдале, упознамо историју краја у коме живимо и радимо али и да се захвалимо за учињено доброчинство Бошка Лончаревића.
Драги Светозарци, ученици, колеге и родитељи,
Са великим задовољством и радошћу похваљујем ученике, редовне чланове библиотечке секције. У току ове школске године вредно су радили и захваљујући томе фонд школске библиотеке је богатији за 500 књига. Зато похваљујем: Василису Алановић 6/3, Исидору Николић 6/3, Елену Николић 6/3, Нађу Аспровски 6/3, Миру Азировић 6/3, Николију Моравчевић 6/3, Машу Торлаковић 6/3, Даницу Николић 6/4, Дуњу Станчић 6/4 и од скоро новог члана, Лазара Добросављевића 6/3.
Библиотекарка школе,
Марина Радовановић
Уколико желите до библиотеке, а тренутно нисте у могућности да излазите из куће, ево прилике да сами претражујете и прузимате наслове који су вам потребни и који вас занимају.
У наставку су линкови који вас воде до библиотека и књига. Крените у авантуру!
Дигитална едиција Антологија српске књижевности има преко 130 дела народне, старе и нове књижевности доступних за преузимање преко интернета: од средњовековних житија српских светаца и народне поезије и прозе, преко најзначајнијих дела књижевности XVIII и XIX века, до изузетних остварења с почетка XX века која нису под ауторским правима и важних савремених књижевних дела за чије су објављивање у овој едицији право дали сами аутори.
Све књиге су на српском језику и у ћириличном писму.
Одабир дела направио је Учитељски факултет Универзитета у Београду, а дигитализацију је извршио Мајкрософтов Центар за развој софтвера у Београду, у оквиру активности Мајкрософтовог програма „Партнер у учењу“.
Дигитална Народна библиотека Србије
Српска дечја дигитална библиотека
Збирка садржи 127 дигиталних копија књига из српске књижевности за децу. Национални уређивачки одбор, састављен од професора књижевности за децу и библиотекара, одабрао је књиге за децу узраста од 3 до 13 година које по свом садржају, уметничким, историјским и књижевним вредностима представљају сам врх српске књижевности за децу. Пројекат је реализован у НБС 2004. године. Издавачи из Србије су, као сарадници НБС у овом значајном националном пројекту, уступили Библиотеци ауторска права за постављање целокупних књига у пуном тексту. Пројекат је проистекао из ширег међународног пројекта Међународна дечја дигитална библиотека (ICDL – International Children’s Digital Library – http://en.childrenslibrary.org), чији је циљ да у периоду од 2002. до 2007. године изгради дигиталну збирку од 10.000 књига за децу на 100 језика света.
Међународна дечја дигитална библиотека
Нова издања чувене едиције Плаво коло Српске књижевне задруге стигла су у нашу школу. Наша библиотека сад је богатија за дела Тихомира Р. Ђорђевића, Душана Костића, Митрополита Амфилохија, Весне Капор и Плутарха. Српска книжевна задруга уједно позива професоре и ученике да узму учешће у расписаном литерарном конкурсу „БЕСКРАЈНО ПЛАВО КОЛО“. Информације о истом можете погледати на следећем линку:
https://srpskaknjizevnazadruga.rs/literarni-konkurs-srpske-knjizevne-zadruge-beskrajno-plavo-kolo-2
Са захвалношћу и задовољством радујемо се новим заједничким активностима Српске књижевне задруге и наше школе, а у циљу развоја читалачких навика и културе и повратака култу књиге, неговању вредености националне културе и традиције.
Izvor:http://www.youthnow.rs/2020/05/05/spisak-sajtova-i-aplikacija-za-online-citanje/
Изволите, послужите сe!
Knjiga za Marka- Svetlana Velmar Jankovic
Lovac u žitu- Džerom Dejvid Selindžer
Srce od mastila-Cornelia Funke
Мој дека је био трешња- Anđela Naneti
Г.Олујић-Небеска река и др. бајке
Г.Олујић-Седефна ружа и др. бајке
Поводом обележавања 70-ог рођендана наше школе, школска библиотека је богатија за значајну колекцију књига попут сабраних дела Толстоја, Достојевског, Ремарка, Мопасана, Јесењина,…
Донатор је г-ђа Весна Милосављевић која је овој значајној збирци додала и књиге о шаху и најпопзнатијим шахистима. Поклоњене књиге су део породичне библиотеке и личне колекције Теа Лампића, шахисте и бившег ученика наше школе. У знак захвалности учесници школског шаховског турнира посветиће прву партију шаха сећању на Теа.
Током периода у којем важе обавезне мере заштите услед пандемије изазване заразном болести COVID–19, обавезно је поштовати следеће:
- При уласку у библиотеку обавезно је придржавати се свих препоручених мера за превенцију наведене болести које је препоручила Влада Републике Србије:
– Прећи дезинфекциону баријеру на уласку у зграду
– Носити маску која прекрива нос, уста, браду
– Дезинфиковати руке препорученим дезинфекционим средством
- При доласку у Школу, па тако и у школску библиотеку, ученици морају бити без симптома који указују на COVID – 19 (повишена температура, кашаљ, краткоћа даха, отежано дисање, губитак чула укуса и мириса)
- Приликом доласка у библиотеку, ученици се јављају библиотекару школе на улазу у библиотеку.
- Изнајмљивање књига се врши тако што библиотекар има приступ фонду и само он тражене књиге узима и враћа на полице
- Позајмљене књиге се враћају сваког дана у радно време библиотеке и то искључиво у кутију на полици која је за то одређена
Враћене књиге неће бити доступне за нове кориснике наредних 48 сати од дана враћања
- Дозвољено је позајмљивање и враћање књига без коришћења читаонице и непотребног задржавања
Наведена правила важе за сва лица без изузетка.
Радно време библиотеке за кориснике је сваког дана од 9:00 до 14:30
УПРАВА ШКОЛЕ
Стручни сарадник – школски библиотекар, својим стручним ангажовањем, доприноси остваривању и унапређивању образовно-васпитног рада у школи, реализујући програм рада прилагођен наставним плановима и програмима.Програм рада школског библиотекара обухвата задатке и послове из области образовања и васпитања, као и библиотечко-информацијске послове из домена културних и уметничких аспеката образовања. Он подстиче промовисање читања и самосталност ученика у учењу, даје свој пун допринос развоју информационе писмености (медијске и информатичке) за ученике и наставнике, остварује сарадњу и заједничко планирање активности наставника, школског библиотекара и локалне самоуправе, обезбеђује електронске изворе и приступ ка њима, што омогућава ученицима да овладају вештинама налажења и критичког процењивања датих информација и перманентност учења током читавог живота.
На пословима и задацима стручног сарадника – библиотекара, ангажована је Марина Радовановић, мастер учитељ.
– промоција читања и самосталности ученика у учењу,
– развијање информационе (медијске и информатичке) писмености ученика и наставника,
– остваривање сарадње и заједничког планирања активности наставника, школског библиотекара и локалне заједнице,
– обезбеђивање различитих извора инфoрмација и приступ ка њима,
– развијање и неговање навике и уживања у читању и учењу код деце, као и навике коришћења библиотеке током читавог живота,
– пружање услуга за унапређивање свих облика и подручја рада образовно-васпитног процеса.
Школски библиотекар, реализовањем задатака и послова из области образовања и васпитања, као и библиотечко-информацијских из домена културних активности школске библиотеке, доприноси унапређивању свих облика и подручја рада, тако што учествује у пословима планирања, програмирања, организовања, унапређивања и праћења рада школе, односно целокупног образовног процеса, као члан школских тимова има следеће задатке:
– развијања и неговања навике читања и коришћења библиотеке код ученика и наставника, – развијања и промовисања правилне употребе свих облика извора информација,
– стварања услова за интердисциплинарни приступ настави и електронском учењу,
– мотивисања за учење и подстицање на оспособљавања за самостално учење и образовање током целог живота,
– сарадње са наставницима, ученицима и њиховим родитељима,
– праћења и подстицања развоја ученика у индивидуалним способностима и њиховим склоностима ка интелектуалном, емоционално-социјалном развоју,
– пружања помоћи надареним ученицима при налажењу и избору одговарајуће литературе, а посебно ученицима који имају тешкоће у учењу и раду,
– стварања услова за што непосреднији и једноставнији приступ библиотечком фонду и расположивим изворима информација, и развијање индивидуалне стваралачке способности и креативности код ученика,
– обезбеђивања софтвера који раде на развијању информационе писмености, како би се корисници оспособили за проналажење, анализирање, примену и саопштавање информација,
– вођења аутоматизованог библиотечког пословања (инвентарисање и сигнирање, каталогизација, класификација библиотечке грађе и други послови),
– коришћење савремених облика и метода рада са ученицима,
– заштита и чување библиотечкe грађе и периодична ревизија фонда.
Све детаљније и правовремене информације, можете пронаћи на нашој Facebook страници, школска библиотека Светозарац.
Број чланова
Број књига
Број библиотекара
Година постојања
Јун 2022
Ближи се крај наставне године, време када се своде постугнути резултати. Иза свих нас је још једна напорна школска година, а задовољство због постигнутог велико. Долазе дани када успехе наших ученика треба наградити, стимулисати их за даљи рад и напредак. У општој јурњави не треба заборавити на обавезе попут враћања књига позајмљених из школске библиотеке. Ученици често забораве на прописане рокове за враћања књига, па се подсећамо, опомињемо, договарамо и слично. А онда, једног дана као што је овај данашњи, у библиотеку дође дечак, ученик другог разреда, Петар Дучић, који уз извињење због малог закашњења, донесе поклон за школску библиотеку. Поклон књига на почетној страни садржи следећу посвету: „Школској библиотеци од једног дечака, који није на време вратио позајмљену књигу.“
Петар ме је својим гестом задивио и обрадовао па његов поступак истичем као пример и за остале. Хвала Петре!
Мај 2022
И ове године су се Светозарци са својим наставницима, подсетили догађаја од 18. маја 1944.године. Окупљањем у дворишту садашњег школског боравка и библиотеке, испред некадашњег дома породице Лончаревић, одали смо почаст свим страдалим становницима Неимара у савезничком бомбардовању наше престонице. Уз причу и подсећање на овај немили догађај ученици су показали велико интересовање за овај мали час из историје. На овај дан сваке године нас је посећивала комшиница Олга Алексић (рођ. Нешић) како би нам пренела своја жива сећања о овом дану. Ове године је била спречена да присуствује али се јавила телефоном. Ученицима се веома допала истинита прича о дечаку Бошку Лончаревићу, који је у преживео надлетање савезничких авиона које је трајало читава два сата. Бошко се са својим породицом и комшијама крио у подруму зграде у којој је већ година школски простор, намењен за ученике школског боравка и школску библиотеку. Пошто је већи број чланова Бошке породице страдао те 1944. године, Бошко је још као дечак отпутовао за Канаду и тамо остао до краја свог живота. У знак сећања на своју породицу и комшије, Бошко Лончаревић је своју породичну кућу уступио општини уз обавезу да је дају на коришћење нашој школи. Након донације за адаптацију ове породичне куће постављена је спомен плоча са натписом Дом породице Лoнчаревић, како се не би заборавила нити ова породица, нити њихов гест доброчинства након страдања. Час историје и сећања за ученике првог и трећег разреда уприличила је школска библиотекарка, Марина Радовановић.
Април 2022
Светозарци, ученици од првог до четрвтог разреда, су промоцијом и представљањем књиге Биљане и Павла Алавање, „Пријатељи на Млечном путу“, обележили Међународни дан књижевности за децу.
Други април, дан рођења Ханса Кристијана Андерсена, је био прилика да се окупимо и скренемо пажњу на значај читања и потребе најмађих читалаца. Ово дружење употпунили су својим гостовањем аутори књиге који су на својствен начин послали поруку о важности развијања љубави према књизи.
Новембар 2018
У среду, 28.11.2018. године, у организацији школске библиотеке, за сва одељења седмог разреда , у свечаној сали школе, премијерно је изведена монодрама „Шта зна Антон о штетности дувана“.
Аутор програма је Институт за истраживање и развој у хуманистичким дисциплинама „Белко“, а идеја је била да подстакне публику на интеракцију и развијање свести о штетности пушења. Уметница Драгица Ужарева је у овој ауторској монодрами открила чудесни свет Чехова, док је циљна група с пажњом и уживањем пратила занимљиву исповест уметнице.
Октобар 2017
Школски портал „БИГЗ школство“ и стручни жири у саставу проф.др Здравко Милинковић и Бранко Стевановић, писац и добитник бројних награда у области књижевности за децу, на конкурсу „Књиге су у моди“, наградили су нашу школску библиотеку за значајан обим реализованих активности за децу и промовисања читалачке културе у претходној школској години.
Јун 2017
Maj 2017
Април 2017
Март 2017
У току марта реализовано је школско такмичење рецитатора. Такмичење је реализовано у два термина због поделе на узрастне категорије рецитатора. Жири у саставу Фуад Табучић, глимац, Марина Радовановић, библиотекарка, Анђелка Радосављевић Танчић, проф.српског језика су, у складу са важећим пропозицијама одабрали представнике за општинско такмичење рецитатора.
Фебруар 2017
У току фебруара реализоване су радионице у школској библиотеци за сва одељења од првог до седмог разреда. Ученици су имали прилику да путем презентације и интерактивних активности сазнају све о настанку библиотека, најстаријим библиотекама на свету, библиотечком пословању и разним занимљивостима о библиотекама и књигама.
Јануар 2017
Децембар 2016
Свечаност поводом отварање школске изложбе илустрација песама Јована Јовановића Змаја организована је у холу школе уз присуство ученика, родитеља и представника Сосиете женерал банке. Уз пригодан програм и послужење ученици првог разреда су уживали у школској завршници најуспешнијих ликовних остварењa.
У периоду од децембра до Светог Саве, ученици наше школе сус су прикључили хуманитарној акцији прикупљања књига за школску библиотеке основне школе у место Осојане, општина Исток, на Косову и Метохији.
Прикупљен је велики број књига, а ученицима и родитељима који су донирали књиге додељене су захвалнице на свечаности поводом светског Дана књиге за децу.
Новембар 2016
Пројекат је покренут на иницијативу Друштва учитеља Београда и Сосиете женерал банке. Подразумевао је учешће свих ђака првака из 75 основних школа. Њихов задатак је био да илуструје једну, пропозицијама задату песму Јована Јовановића Змаја. Пропозиције су налагале израду илустрација у истом термину, као и одабир 20 најуспешнијих који ће представљати школу на општинској изложби, а четири бити и штампани у „Песмарици Чика Јове Змаја“ у издању Сосиете женерал банке. Планирано је да сви ученици и учитељи првог разреда на поклон добију ово издање.
Октобар 2016
Септембар 2016
Млади песници наше школе су посредством школске библиотеке послали своје стихове на литерарни конкурс „Дани поезије“ у Драгинцу.
Pesma o mojoj kuci
Mico moja mala,
Ja sam tebe zavolela.
Mico moja mala,
Put si mi obasjala.
U koji god da odem kraj,
Od njega napraviš pravi raj.
U krug, u krug,
I dođem tamo,
Gde me čeka stari drug.
Mico moja mala,
I ti si mene zavolela.
Bebo moja mala,
Ja sam tebe zagrlila.
Volim te!
Iva Jelović VII1
Пригодним текстом на фејсбук страници и књигом обавештења, разредне старешине и учитељи, су све Светозарце упознали са ликом и делом Светозара Марковића, чије име, с поносом носи наша школа.
У СУСРЕТ ЈУБИЛЕЈУ
(170 година од рођења Светозара Марковића)
Многе школе и библиотеке у Србији, с поносом, носе име Светозара Марковића. Међу њима је и наша школа, посебна, иновативна, напредна, из чијих недара су стасале многе генерације образованих, слободоумних и авангардних ђака. У среду 21. септембра прослављамо 170 година од рођења Светозара Марковића, чија нам мисао помаже да сами себи будемо највећи критичари, да се коригујемо и мењамо на боље, да нашим ђацима будемо највећи ослонац и подршка, да будемо „ветар у леђа” свим „Светозарцима”.
Ко је био и чиме је генерације задужио Светозар Марковић сазнај на: FB Школска библиотека Светозарац.
Марина Радовановић, мастер учитељ
школски библиотекар