Чувари природе
Прву заштиту природе измислили су, а ко други него – Кинези. Штитили су бамбусове гајеве. Зашто баш њих? Зато што код њих расту бамбуси. Староседеоци Америке, познати као Индијанци, и данас живе у резерватима. Можда не баш сви. Имамо и ми некакве резервате, али у њима никада није боравио ни један Индијанац. Па шта ће нам онда? Требају нам, јер су то „подручја са специфичним природним одликама која представљају очуване, јединствене, ретке и тако даље, целине заштићене законом“.
Јел знате ко је био Цар Душан? Тачно. Највећи српски владар и највећи владар у Европи тог времена. Он је донео, или тачније речено – у његово време је написан – Душанов законик. У њему се, између осталог, налази поглавље о заштити животне средине. Први такав акт код свих Словена. У њему, на пример, пише да је Сасима, чувеним рударима у Новом брду, забрањено да секу шуму. У овом члану Закона изостављена је казна, а она је неретко била одсецање руку и носа.
Од тада (1354.) до данас (2013.) закони су се писали и брисали много пута. Сада, нема више Цара. И шуме су се временом проредиле. Остале су нам планине (оне из наслова текста) да о њима бринемо као да су Цареве! Нешто се, ипак, није променило. И данас је заштита природе и баштине регулисана законом. Шта је сад баштина? То вам је оно што су створиле и нама оставиле претходне генерације да и ми оставимо следећим генерацијама иза себе. Све у Закону пише; чије је, шта је, зашто је, шта ако се неко „не држи закона“… Не брините, нисмо баш све преписали од Цара. На пример, то о кажњавању.
Време је да споменемо чика Душка Радовића. Он је за нешто друго рекао да је регулисано Законом, само онда када не може другачије. Можемо ту реченицу да применимо и на однос према природи. „Закон уређује право човека да живи у здравој животној средини и уређује однос привредног развоја и животне средине у Републици“, али то не може без нас. Само ако будемо према околини одговорни на начин како ми сви знамо да треба да се понашамо, природу ћемо и сачувати. Бар оно што је од ње остало.
Дана
Недеља
Месеци
Година
Запамтите! Кад баците нешто на улицу, оштетите биљку, угрозите животињу, или макар и помислите нешто ружно другом људском бићу – јер човек је део природе, нанели сте штету прво себи (својој души), а онда и природи. Ако вас је неко видео да то радите, а уз то још и препознао – обрукали сте целу породицу. Зато будите критични према себи, преиспитајте своје досадашње поступке и од сад будите бољи људи. Мислим, шта би вам рекао Цар Душан?!
Није тешко бити фин.