Предавање о змијама Балкана
У оквиру Дана европске баштине, у сали општине Врачар, одржано је 27. септембра предавање о змијама Балкана. Присуствовали су ученици петог разреда који похађају предмет Чувари природе, у пратњи Тање Марковић – наставнице биологије и Невене Влајић – наставнице географије.
Ово су њихови утисци:
Јако ми се допало предавање. Научила сам које су змије отровнице (то обично буду змије са облицима ромба или троугла на својој кози) а које нису отровне. Противотров који помазе човеку у случају уједа добија се када коњу дамо малу дозу змијског отрова, а онда после месец дана извадимо крв коју користимо да би добили серум. Такође сам схватила да када те змија уједе не треба чекати, већ се мора тај отров одмах избаци након уједа. Поздрав Теодора Милованов.
На чуварима природе било ми је веома занимљиво слушати Растка Ајтића. Научила сам које су змије отровне а које неотровне и како требе реаговати када нас угризе змија. Који лек треба попити ако нас угризе змија отровница и да чим нас уједе змија одемо у болницу. Поздрав Софија Костић.
Предавање о змијама је било врло занимљиво . Научио сам много ствари о балканским змијама као на пример да имају неограничен број обновљивих зуба. Такође, запамтио сам да се отровне змије рађају живе, а неотровне змије се легу из јаја. Кобра је лења змија и потребно је да угризе 99 пута да би пустила отров. Огњен Павличић
На предавању о змијама сам научио пуно интересантних чињеница. Да би змије могле да порасту, оне одбацују кожу испод које се крије нова, дужа и већа. То се зове пресвлачење кошуљице. Белоушка је безопасна, а шарка је змија отровница. У апотекама можемо купити противотров. Отровнице имају уску и усправну зеницу, а неотровне змије округлу. Лазар Драгојловић