Међународни дан писмености
„КАДА БИ НЕСТАЛО ПИСМЕНОСТИ НЕ БИ БИЛО КЊИГА“
Бити писмен? Шта то значи? Има ли неписмених или шта би било када би писменост нестала?
Ово су питања о којима су разговарали и промишљали ученици 3/1. Учитељица Ивана Цицварић и библиотекарка школе су кроз разговор о писмености покушале да инспирушу ученике да литерарно и ликовно стварају на ову тему. Тема овог малог пројекта, којим је обележен Дан писмености, подстакла је ученике на размишљање о значају писмености. Настали су занимљиве цртежи и поруке. Наводимо неке од њих:
-„Да нема писмености не бисмо знали да гледамо у мапе док путујемо. Не бисмо нигде ишли. Не би било нових сазнања. Живот би био много тежи.“
-„Без писмености се не бисмо споразумевали. Писменост је важна. Писменост је велика животна прича.“
-„Ко је неписмен он не може да чита. Када је неко неписмен он не може да пише писма.“
-„Писменост је кључ свега. Кад не би било писмености нико не би знао ништа да ради везано за школу и зато нам треба писменост.“
-„Када би писменост нестала, свет не би могао да функционише и мења се. Технологија би успорила свој развој.“
-„Ако би једног дана нестала писменост, био би хаос. Нови лекари не би могли да праве вакцине да би могли да оздраве људе.“
-„Када би нестало писмености не би било књига.“
-„Да нема писмености ватрогасци не би могли да нам гасе пожар. Да нема писмености не бисмо били сигурни у саобраћају. Писменост нам омогућава да се споразумемо у другој земљи. Да нема писмености људи би били сиромашни. Писменост нам омогућава да имамо светло и да не буде тама.“
-„Кад одједном више не би било писмености, деца више не би имала шта да уче у школи. Деца би одрасла у неписмене људе. Убрзо би сва људска открића нестала.“
-„Кад је неко неписмен он не зна кад му је рођендан. Кад је неко неписмен он не зна да чита рецепте и да кува. Ко је неписмен он не може да има петице.“