Разговор о ваздухопловству

piloti

Разговор о ваздухопловству

„Удружење за одбрану ћирилице“ угостило је у својим просторијама преко пута Народне библиотеке Србије, ученике петог разреда и представило им занимање – војни пилот. У пријатној атмосфери, на питања ученика, одговарали су инструктори војне школе Мирослав Младеновић Мачак, пилот авиона типа „Орао“ и Милорад Ђошић, пилот хеликоптера „Гама газела“. Сазнали смо, да је српско војно ваздухопловство настало 5-6 година пре британског (које се сматра најстаријим), да је авион браће Рајт био мањи од једног крила данашњих авиона, да је пилот звање које се тешко стиче, мада летење није тешко савладати. Професор Младеновић нам је рекао да ко зна за петицу на земљи, у ваздуху зна за тројку, јер је „горе“ све другачије и мора брзо да се мисли и дела. На бројна питања о авионским несрећама, уверавали су нас да је авион најсигурнији превоз, да није истина да се пилоти путничких авиона катапултирају, да авионом управља искључиво један пилот, али да на дугим летовима обавезно има копилота. Да њих двојица не једу исту храну током лета, да жмурећи морају да знају где је које дугме и да обуку прође тек један од 1000. На крају су деца могла да испробају опрему и наравно –  фотографишу се. Обојица пилота-инструктора су у пензији и активисти су удружења које брине пре свега о очувању ћирилице. Овде се, у Скерлићевој улици број 12, недељно одржи бар једно предавање.